Projekti

OSIJEK (HR)

Veje za izvlečno aeracijo (2022)

Komunalna čistilna naprava Osijek

Aeracija v 3 bioloških bazenih (CAS)

Membranska z izvlečnimi vejami

Jeklo EN 1.4307 | Inovateh (Slovenija)

Oxyflex® MF1100 B | Supratec (Nemčija)

24 izvlečnih vej in 1.500 difuzorjev 

GH Holding d.o.o. Ljubljana (Slovenija)

Vodovod Osijek d.o.o.  (Hrvaška)

2022 – 2023 

Po tem ko je bila marca 2022 podpisana pogodba z naročnikom, je sledilo usklajevanje podatkov s projektanti in preverjanje stanja na terenu ter temeljit izris posameznih vej v 3D modelu s programskim orodjem Solidworks. Po potrditvi izvedbenih načrtov je v bil konec maja nabavljen material in izveden laserski razrez na potrebne mere ter varjenje sestavnih delov v naši  delavnici. Veje so bile na lokacija dostavljene avgusta in s pomočjo avtodvigala sistematično razporejene po posameznih bazenih. V septembru je sledila skrbna montaža izvlečnih vej, ki je potekala 4 tedne. Ker naročnik bazenov še ni bil pripravljen zaliti z vodo, je sledila montaža difuzorjev šele marca 2023, tik pred zagonom čistilne naprave, da difuzorji v vmesnem času ne bi bili izpostavljeni atmosferskim vplivom (soncu, mrazu in prahu). Naša ekipa se je izkazala z natančnim načrtovanjem, upoštevanjem vseh želja in rokov naročnika ter zelo kvalitetno izvedbo vseh montažnih del. Ta referenca služi kot navdih za nadaljnje projekte, kjer bomo s svojim tehničnim znanjem in inovativnim pristopom še naprej oblikovali prihodnost.

AJDOVŠČINA (SI)

Zamenjava prezračeval (2023)

Komunalna čistilna naprava Ajdovščina

Aeracija v 4 bioloških bazenih (CAS) 

Membranska s pritrjenimi vejami

Plastične PE 100 (obstoječe) 

Oxyflex® MT300 AS90 | Supratec (Nemčija)

708 difuzorjev (na 8 obstoječih razvodih) 

Občina Ajdovščina (Slovenija) 

KSDA d.o.o. Ajdovščina (Slovenija)  

2023 

Upravljalec čistilne naprave se je že leta spopadal s pomanjkanjem kisika v bioloških bazenih zaradi neučinkovite aeracije, saj so bili obstoječi membranski  elementi (difuzorji ABS/Nopon PIK300) stari že več kot 20 let ter povsem iztrošeni. Upravljalcu smo pripravili 4 možne rešitve treh različnih proizvajalcev in predstavili prednosti in slabosti posamezne. Upravljalec se je odločil za ekvivalentno zamenjavo obstoječih difuzorjev z novimi nemškega proizvajalca Supratec, s katerimi ni bilo potrebno posegat v obstoječo razvodno cevno mrežo, so pa bili za 40% cenejši kot bi bili obstoječi ABS PIK300 proizvajalca Sulzer. Sama zamenjava je bila skrbno načrtovana. Najprej je bil v januarju izpraznjen eden od 4 bazenov, da se je preverilo stanje razvodne mreže in kompatibilnost novih difuzorjev, preden so bili le-ti naročeni. Zamenjava difuzorjev v prvi liniji (2 bazenih) je sledila v mesecu marcu, upravljalec je izpraznil in očistil bazene, naša strokovna ekipa pa je izvedla odstranitev starih in montažo novih difuzorjev v zgolj 7 urah v zelo zahtevnih vremenskih pogojih. Linija je bila zagnana, počakalo se je 1 mesec, da so se biološki procesi popolnoma vzpostavili in nato je v aprilu sledila zamenjava difuzorjev še v drugi liniji, ki je bila prav tako izvedena v enem samem dnevu. 

S projektom smo dokazali da je možno z dobrim poznavanjem tržišča najti povsem ekvivalentne zamenjave obstoječih membranskih elementov, s katerimi je moč občutno prihraniti na stroških tovrstne zamenjava, ne da bi zaradi tega bilo potrebno sklepati kompromise glede kvalitete difuzorjev in/ali same izvedbe zamenjave (predelave obstoječega razvodnega cevnega sistema). Zato vabimo predvsem uporabnike membranskih difuzorjev Sulzer ABS PIK300 da se nam javijo, da najdemo tudi za njih cenovno zelo ugodno rešitev za njihovo zamenjavo.

sl_SISI